1982 MSHSAA Track & Field Championships - 5/29/1982
Class 1A Boys
Dwight T Reed Stadium, Jefferson City, MO
Results
Boys 100 Meter Dash
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Frazier, Anthony Greenwood 11.29
2 Anderson, Doug Russellville 11.35
3 Brandt, Kevin Cass-Midway 11.39
4 Wheeler, Skip Hardin-Central 11.45
5 King, Chuck Worth County 11.47
6 Gum, Trey Barstow 11.48
7 Hunter, Jimmy Cainsville 11.64
8 Hill, Scott Glasgow 11.83
Boys 200 Meter Dash
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Anderson, Doug Russellville 22.51
2 Gum, Trey Barstow 22.57
3 Pulley, Danny King City 22.87
4 Harman, Richard Greenwood 22.96
5 Wheeler, Skip Hardin-Central 23.00
6 Brandt, Kevin Cass-Midway 23.21
7 Hill, Brad Glasgow 23.27
8 Snodgrass, Duane Polo 23.49
Boys 400 Meter Dash
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Gum, Trey Barstow 50.68
2 Wheeler, Skip Hardin-Central 51.42
3 Still, Matt Adrian 51.96
4 Kirchhoff, Brett Santa Fe 52.75
5 Cape, Trevor Albany 52.80
6 Ample, Rick Princeton 53.52
7 Stout, Rod Greenwood 54.50
8 Wolf, Rod South Nodaway 54.81
Boys 800 Meter Run
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Still, Matt Adrian 1:59.39
2 Cape, Trevor Albany 2:00.39
3 Hays, Monte Liberal 2:01.21
4 Pudenz, Kerry Harrisburg 2:02.87
5 Carpenter, David Liberal 2:03.11
6 Spratt, Craig Marion County 2:03.48
7 McWilliams, Shane South Holt 2:02.53
8 Jackson, Jay Russellville 2:04.82
Boys 1600 Meter Run
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Pudenz, Kerry Harrisburg 4:33.88
2 Starr, Randy Russellville 4:38.80
3 Berendzen, Mike Precious Blood 4:40.40
4 Randolph, Alan Greenwood 4:41.95
5 Hocker, Alan Drexel 4:43.20
6 Taylor, Clavin Mound City 4:43.52
7 Marshall, Brad Greenfield 4:44.88
8 Wilson, Tim North Mercer 4:49.56
Boys 3200 Meter Run
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Starr, Randy Russellville 10:02.38
2 Pudenz, Kerry Harrisburg 10:20.43
3 Hocker, Alan Drexel 10:21.90
4 Strickler, Darren Wellington-Napoleon 10:23.70
5 Pohlman, Steve Appleton City 10:35.92
6 Randolph, Alan Greenwood 10:46.35
7 Hays, Tom Liberal 10:49.61
8 Mansingh, David Polo 10:58.42
Boys 110 Meter Hurdles
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Hill, Brad Glasgow 15.37
2 Best, Bill Pattonsburg 15.41
3 Rozier, Kirby Mound City 15.65
4 Culp, Shawn Nodaway-Holt 15.71
5 Semsch, Joey Cass-Midway 15.75
6 Welker, David Barstow 15.83
7 Hollis, Tim Keytesville 16.02
8 Owens, Mitch Braymer 16.45
Boys 165 Meter Hurdles
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Frazier, Anthony Greenwood 20.94
2 Welker, David Barstow 21.16
3 Hill, Brad Glasgow 21.21
4 Semsch, Joey Cass-Midway 21.25
5 Sowers, Brad Santa Fe 21.69
6 Best, Bill Pattonsburg 21.89
7 Owens, Mitch Braymer 22.15
8 Rhoad, Scott King City 23.23
Boys 4x200 Meter Relay
==============================================================
Team Finals
==============================================================
1 Russellville 1:34.85
2 Worth County 1:35.50
3 King City 1:35.83
4 Adrian 1:35.90
5 Santa Fe 1:36.39
6 Marion County 1:36.99
7 Keytesville 1:37.87
8 Archie 1:38.12
Boys 4x400 Meter Relay
==============================================================
Team Finals
==============================================================
1 Cass-Midway 3:31.32
2 Hardin-Central 3:32.85
3 Santa Fe 3:33.35
4 Princeton 3:33.90
5 Barstow 3:36.57
6 Albany 3:37.29
7 Missouri Deaf 3:40.73
Boys 4x800 Meter Relay
==============================================================
Team Finals
==============================================================
1 Russellville 8:17.86
2 Harrisburg 8:21.56
3 Princeton 8:24.00
4 Wellington-Napoleon 8:24.22
5 Liberal 8:24.77
6 Nodaway-Holt 8:31.59
7 Cass-Midway 8:32.77
8 Albany 8:33.89
Boys Long Jump
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Hendricks, Mike Wellington-Napoleon 21-11.50
2 Hill, Brad Glasgow 21-10.50
3 Frazier, Anthony Greenwood 21-06
4 Richter, Dennis St. Paul's Lutheran 21-01
5 Shipley, Dale Archie 20-10.50
6 Amen, Robert Bucklin 20-10
7 Morrow, Doug Russellville 20-08
8 Bischel, Pat Spokane 20-08
Boys High Jump
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Morrow, Doug Russellville 6-05
2 Kissick, Larry Tina-Avalon 6-04
3 Martin, Dean North Mercer 6-02
4 King, Chuck Worth County 6-02
5 Smith, Duane North Shelby 6-00
6 Richter, Dennis St. Paul's Lutheran 6-00
7 Musick, Greg Drexel 6-00
8 Kliethermes, Craig Springfield Catholic 6-00
Boys Pole Vault
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Ingram, Jeff Mound City 12-03
2 Menefee, Jeff Adrian 12-00
3 Clayton, Brian Norborne 11-09
4 Johnson, Brian Keytesville 11-09
5 Day, Joe Nodaway-Holt 11-03
6 King, Andy Worth County 11-03
7 Burns, Greg Greenfield 11-00
8 Ramage, Raymond Archie 10-06
Boys Shot Put
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Kunkel, Mark Mound City 48-02.50
2 Gomel, John Fairfax 46-11.50
3 Renner, Brian Cass-Midway 46-05
4 Eagles, Preston Lockwood 44-06
5 Ford, Steve Adrian 43-07.50
6 Phelps, Jim Fairfax 43-06
7 Harmon, Ronnie Walnut Grove 43-06
8 May, Todd Grundy County 42-08.50
Boys Triple Jump
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Morrow, Doug Russellville 44-04.50
2 Frazier, Anthony Greenwood 43-11.75
3 Parshall, Shane West Nodaway 43-02
4 Hendricks, Mike Wellington-Napoleon 43-01.50
5 Young, Paul Cass-Midway 42-10.75
6 Richter, Dennis St. Paul's Lutheran 42-02
7 Harman, Richard Greenwood 42-00
8 Stoll, Mitch Stanberry 41-09.25
Boys Discus Throw
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Renner, Brian Cass-Midway 138-03
2 May, Todd Grundy County 135-11
3 Kunkel, Mark Mound City 135-05
4 Morrow, Doug Russellville 131-01
5 Gardner, David Northwestern (Mendon 130-07
6 Montgomery, Phillip Greenfield 129-10
7 Gomel, John Fairfax 126-06
8 Ling, Dale Albany 123-10