04/16/14 Men's Track & Field Meet Results PAGE 1
PLEASANT HILL MS INVITE AT 04/15/14 OUTDOOR
*** FINAL SCORING ***
1. Raytown South Middle School 63.00 5. Sherwood Marksmen 43.00
2. Grain Valley 62.00 6. Clinton Middle School 37.00
3. Oak Grove Middle School 47.00 7. Odessa Middle School 26.00
4. Pleasant Hill Middle School 45.00 8. HMS Track 15.00
EVENT RESULTS
1. 100M Hurdles PRELIM 1 1. LUNDEN ROULETTE Raytown South Middle School 19.34
2. Shawn Grew Sherwood Marksmen 21.94
3. Braden Baldwin Odessa Middle School 21.97
PRELIM 2 1. Trevor Gann Odessa Middle School 18.44
2. Brennen Travis HMS Track 19.19
3. Brayden Smith Pleasant Hill Middle School 19.88
4. Tanner Todd Pleasant Hill Middle School 20.37
5. MARTERRIO HOLMES Raytown South Middle School 24.01
PRELIM 3 1. Coleton Ederer Pleasant Hill Middle School 16.83
2. Jasper Davis HMS Track 17.67
3. Aaron Adkins Oak Grove Middle School 17.68
4. Nick Laughlin HMS Track 17.78
5. Jake Simpson Grain Valley 17.81
6. LOGAN ENGLAND Raytown South Middle School 19.16
7. Tanner Hoover Grain Valley 19.84
8. Jaxon Althaus Oak Grove Middle School 19.94
2. POLE VAULT FINAL 1. Ethan Grasher Grain Valley 7'06.00"
2. Logan Modlin Clinton Middle School 6'06.00"
3. Dylan Szudarski Oak Grove Middle School 6'06.00"
4. Issac Bayless Clinton Middle School 6'03.00"
3. TRIPLE JUMP FINAL 1. Cale Neville Odessa Middle School 35'08.50"
2. Elijah Johnson Sherwood Marksmen 35'07.00"
3. Nick Laughlin HMS Track 33'01.00"
4. Jaxon Althaus Oak Grove Middle School 31'08.50"
5. Nate Chaiprathum Grain Valley 31'08.00"
6. PATRICK WALTON Raytown South Middle School 31'04.00"
7. Jesse Sholtz Grain Valley 30'07.00"
8. Shawn Gallagher Pleasant Hill Middle School 30'06.00"
9.T ANDRE HILL Raytown South Middle School 29'10.00"
.T Trey Nichols Oak Grove Middle School 29'10.00"
.T Noah Sears Oak Grove Middle School 29'10.00"
12.T Karsen Cesonis HMS Track 29'04.50"
.T Ryan Tucker Sherwood Marksmen 29'04.50"
14. Gabe Hodge Pleasant Hill Middle School 28'05.50"
15. Evan Yokely Pleasant Hill Middle School 27'05.00"
16. Peyton Holden HMS Track 24'03.00"
4. 100 METER DASH PRELIM 1 1. Dylan Wheeldon HMS Track 13.10
2. Garrett Hight Oak Grove Middle School 13.84
3. Noah Sears Oak Grove Middle School 14.44
4. Daniel Baldwin Sherwood Marksmen 16.25
5. Tait Kimbrough Sherwood Marksmen 16.57
6. Blaiine Schnorf Sherwood Marksmen 17.00
PRELIM 2 1. Wyatt Russell Oak Grove Middle School 12.93
2. Lane Knoles Clinton Middle School 13.00
3. Xander Hills Clinton Middle School 13.50
4. Alex Golden Clinton Middle School 13.84
5. Nathan Chace Pleasant Hill Middle School 14.10
6. Grant Long Pleasant Hill Middle School 14.41
7. Karsen Cesonis HMS Track 14.62
8. Nick McCleave HMS Track 14.82
PRELIM 3 1. DEMOHN MCCLENTON Raytown South Middle School 11.85
2. Cale Neville Odessa Middle School 11.94
3. NICHOLAS JONES Raytown South Middle School 11.95
4. Ryan Butler Grain Valley 12.53
5. Matt Marzolf Grain Valley 12.72
6. Robbie Conchola Odessa Middle School 12.73
7. HAROLD (TREY) PINKS Raytown South Middle School 12.75
8. Coleton Ederer Pleasant Hill Middle School 12.93
5. 800 METER RELAY FINAL 1. Raytown South Middle School (A) 1:41.85
(MAKARIOS PAGE,JASIR COX,NICHOLAS JONES,MICHAEL CLEAVES)
2. Grain Valley (A) 1:48.00
(Tyler Luke,Luke Taylor,Matt Marzolf,Ryan Butler)
3. Clinton Middle School (A) 1:53.94
(Matthew Kelly,Jakob Yates,Logan Modlin,Lane Knoles)
4. Odessa Middle School (A) 1:54.72
5. Sherwood Marksmen (A) 1:56.35
(Christian Wilson,Devonte Burks,Blake Guess,Tait Kimbrough)
6. Oak Grove Middle School (A) 1:57.07
7. HMS Track (A) 2:02.70
(Landen Battle,Jon Carlton,Tyler Falkenburg,Brennen Travis)
8. Pleasant Hill Middle School (A) NF
(Dillon Berry,Nathan Chace,Evan Jacobs,Garrett Schick)
6. 1600 METER RUN FINAL 1. Jacob Sandy Oak Grove Middle School 5:31.95
2. Corbin Gabriel Grain Valley 5:33.62
3. Logan Welle Grain Valley 5:39.92
4. Nick Ryan Pleasant Hill Middle School 5:46.77
5. Dillon Berry Pleasant Hill Middle School 5:59.62
6. Cameron Knapp Pleasant Hill Middle School 6:08.25
7. NATHANIEL MCINTYRE Raytown South Middle School 6:09.27
8. Melvin Rausch Oak Grove Middle School 6:13.35
9. Matt Masoner Clinton Middle School 6:13.62
10. Luke Grimes HMS Track 6:24.06
11. Mathew Young Oak Grove Middle School 6:24.35
12. IAN NEHRING Raytown South Middle School 6:29.13
13. CHRISTOPHER BROCKER Raytown South Middle School 6:30.92
14. Jason Poisal Sherwood Marksmen 6:31.49
15. Robbie Magruder Odessa Middle School 6:32.95
16. Jordan Hilbert Sherwood Marksmen 6:43.52
17. George Abbott HMS Track 6:49.37
18. Gage Jenson Odessa Middle School 6:50.17
19. Hunter Hastings HMS Track 7:07.77
20. Logan Armstrong Sherwood Marksmen 7:28.06
7. 400 METER RELAY FINAL 1. Raytown South Middle School (A) 48.50
(MAKARIOS PAGE,JASIR COX,MICHAEL CLEAVES,NICHOLAS JONES)
2. Sherwood Marksmen (A) 51.60
(Elijah Johnson,Scott Hook,Tristan Hutchison,Blake Guess)
3. Grain Valley (A) 51.61
(Tyler Luke,Luke Taylor,Matt Marzolf,Ryan Butler)
4. Oak Grove Middle School (A) 52.80
5. Pleasant Hill Middle School (A) 54.31
(Coleton Ederer,Gabe Hodge,Tanner Todd,Garrett Schick)
6. Odessa Middle School (A) 55.03
7. HMS Track (A) 1:00.00
(Jon Carlton,Logan Johnson,Isaac Long,Bailey Snyder)
8. Clinton Middle School (A) NF
(Logan Modlin,Justin Berry,Alex Golden,Matthew Kelly)
8. 400 METER DASH FINAL HEAT 1 1. Landen Battle HMS Track 1:09.28
2. ANDRE HILL Raytown South Middle School 1:11.23
3. Ashton Newell Clinton Middle School 1:12.56
4. Peyton Holden HMS Track 1:26.07
5. Jack Devenney HMS Track 1:35.66
FINAL HEAT 2 1. Jakob Yates Clinton Middle School 1:02.72
2. PATRICK WALTON Raytown South Middle School 1:04.94
3. Levi Cohen Pleasant Hill Middle School 1:05.62
4. RJ Hughes Pleasant Hill Middle School 1:05.75
5. Issac Bayless Clinton Middle School 1:11.62
6. Ryan Hopkins Pleasant Hill Middle School 1:13.53
7. JOHN BURNETT Raytown South Middle School 1:13.56
8. Reid Wheeler Sherwood Marksmen 1:15.22
FINAL HEAT 3 1. Jordan Yancey Odessa Middle School 58.85
2. Justin Horn Oak Grove Middle School 59.62
3. Tyler Bates Grain Valley 59.83
4. Mathew Younce Odessa Middle School 1:00.62
5. Brendan Mahurin Grain Valley 1:04.15
6. Collin Doss Oak Grove Middle School 1:04.53
7. Matt Thorup Sherwood Marksmen 1:04.90
8. Shawn Grew Sherwood Marksmen 1:20.10
9. 800 METER RUN FINAL 1. Ryan Hopkins Pleasant Hill Middle School 2:27.87
2. Josh Adams Sherwood Marksmen 2:29.79
3. Logan Welle Grain Valley 2:30.22
4. Corbin Gabriel Grain Valley 2:30.47
5. Ethan Mickleberry Sherwood Marksmen 2:33.22
6. IAN NEHRING Raytown South Middle School 2:33.47
7. Jacob Sandy Oak Grove Middle School 2:34.72
8. Tucker MacWilliam Oak Grove Middle School 2:36.47
9. Trevor Gann Odessa Middle School 2:42.50
10. Carte Hawk Odessa Middle School 2:43.62
11. Nick Ryan Pleasant Hill Middle School 2:44.72
12. Jason Poisal Sherwood Marksmen 2:45.00
13. Chase Laizure HMS Track 2:48.22
14. Levi Cohen Pleasant Hill Middle School 2:48.54
15. Matt Masoner Clinton Middle School 2:49.69
16. NATHANIEL MCINTYRE Raytown South Middle School 2:49.97
17. Trey Nichols Oak Grove Middle School 2:56.37
18. Zach Walsh HMS Track 2:56.82
19. CHRISTOPHER BROCKER Raytown South Middle School 3:00.50
20. John Coday HMS Track 3:05.97
10. 200 METER DASH FINAL HEAT 1 1. MAKARIOS PAGE Raytown South Middle School 24.89
2. MICHAEL CLEAVES Raytown South Middle School 25.00
3. Dylan Wheeldon HMS Track 28.00
4. Evan Jacobs Pleasant Hill Middle School 30.62
5. Jack Devenney HMS Track 39.25
6. Zach Austin HMS Track 41.68
FINAL HEAT 2 1. Jakob Yates Clinton Middle School 28.49
2. Matt Thorup Sherwood Marksmen 29.44
3. Nathan Chace Pleasant Hill Middle School 29.72
4. Gabe Hodge Pleasant Hill Middle School 29.78
5. Shawn Grew Sherwood Marksmen 31.31
6. Charles Quinn Sherwood Marksmen 31.69
7. Robbie Conchola Odessa Middle School NF
8. Alex Golden Clinton Middle School NF
FINAL HEAT 3 1. Justin Horn Oak Grove Middle School 25.34
2. JASIR COX Raytown South Middle School 25.68
3. Lane Knoles Clinton Middle School 27.12
4. Joel Spencer Oak Grove Middle School 27.14
5. Tyler Luke Grain Valley 27.40
6. Luke Taylor Grain Valley 28.50
7. Peyton Davis Odessa Middle School 29.00
8. Noah Sears Oak Grove Middle School 30.76
11. 1600 METER RELAY FINAL 1. Odessa Middle School (A) 4:08.11
2. Sherwood Marksmen (A) 4:15.06
(Ethan Mickleberry,Matt Thorup,Scott Hook,Josh Adams)
3. Grain Valley (A) 4:20.88
(Brendan Mahurin,Nate Chaiprathum,Ethan Grasher,Tyler Bates)
4. Oak Grove Middle School (A) 4:29.00
5. Pleasant Hill Middle School (A) 4:34.03
(Nick Ryan,Cordell Jellison,Shawn Gallagher,Levi Cohen)
6. Raytown South Middle School (A) 4:39.06
(CHRISTOPHER BROCKER,NATHANIEL MCINTYRE,JAMIL MILLER,ANDRE HILL)
7. Clinton Middle School (A) 4:53.90
(Matthew Kelly,Xander Hills,Issac Bayless,Logan Modlin)
8. HMS Track (A) 5:23.74
(Tyler Falkenburg,Peyton Holden,Isaac Long,Logan Johnson)
12. DISCUS FINAL 1. CAMRON JONES Raytown South Middle School 117'06.00"
2. LEWIS CAPLES Raytown South Middle School 113'04.00"
3. Justin Atkin Sherwood Marksmen 111'07.00"
4. Jesse Knisely Clinton Middle School 110'06.75"
5. TYLER JONES Raytown South Middle School 99'07.00"
6. Zach. Jones Clinton Middle School 94'08.25"
7. Nick Long Grain Valley 92'06.00"
8. Aaron Adkins Oak Grove Middle School 91'07.25"
9. Sam Brown Odessa Middle School 86'06.50"
10. Cordell Jellison Pleasant Hill Middle School 78'08.00"
11. Brayden Smith Pleasant Hill Middle School 77'10.50"
12. Luke Clampitt Sherwood Marksmen 74'05.25"
13. Nick McCleave HMS Track 73'11.50"
14. Taylor Perry Clinton Middle School 73'03.00"
15. Tyler Watkins Grain Valley 72'04.25"
16. Brandon Spiers Odessa Middle School 70'03.00"
17. Noah Wright Sherwood Marksmen 69'01.25"
18. Ethan Karr HMS Track 69'00.50"
19. Bailey Young Oak Grove Middle School 67'05.50"
20. Riley Bridgers HMS Track 66'01.50"
13. SHOT PUT FINAL 1. Jesse Knisely Clinton Middle School 38'09.50"
2. GAVEN GULLY-MEDLER Raytown South Middle School 38'07.00"
3. LEWIS CAPLES Raytown South Middle School 37'07.00"
4. Zach. Jones Clinton Middle School 35'10.50"
5. Brayden Smith Pleasant Hill Middle School 35'06.00"
6. Pat Redden Odessa Middle School 33'10.00"
7. Taylor Perry Clinton Middle School 32'07.30"
8. Justin Atkin Sherwood Marksmen 32'06.00"
9. Joel Martin Oak Grove Middle School 32'01.30"
10. Sam Brown Odessa Middle School 31'03.50"
11. Cordell Jellison Pleasant Hill Middle School 30'06.50"
12. Ryan MaComiskey Grain Valley 30'05.00"
13. HAROLD (TREY) PINKS Raytown South Middle School 29'02.00"
14. Aaron Adkins Oak Grove Middle School 28'09.00"
15. Tanner Todd Pleasant Hill Middle School 28'08.00"
16. Jake Jackson Oak Grove Middle School 28'04.00"
17. Luke Clampitt Sherwood Marksmen 27'06.50"
18. Cameron Chambers Grain Valley 27'02.00"
19. Drake Mathews HMS Track 26'05.00"
20. James Gray HMS Track 23'09.50"
21. Cody Jones HMS Track 22'05.00"
22. Zach Baldwin Sherwood Marksmen 21'07.00"
14. HIGH JUMP FINAL 1. Justin Horn Oak Grove Middle School 5'04.00"
2. Coleton Ederer Pleasant Hill Middle School 5'02.00"
3. Jackson Crowley HMS Track 5'00.00"
4.T Ryan. Byrd HMS Track 4'10.00"
.T LEWIS CAPLES Raytown South Middle School 4'10.00"
6.T PATRICK WALTON Raytown South Middle School 4'08.00"
.T LOGAN ENGLAND Raytown South Middle School 4'08.00"
8. Stu Kroenke HMS Track 4'06.00"
9.T Justin Berry Clinton Middle School 4'04.00"
.T Brendan Mahurin Grain Valley 4'04.00"
11.T Christian Wilson Sherwood Marksmen 4'00.00"
.T RJ Hughes Pleasant Hill Middle School 4'00.00"
.T Bailey Young Oak Grove Middle School 4'00.00"
.T Ryan Hopkins Pleasant Hill Middle School 4'00.00"
.T Seth Ligenfelter Grain Valley 4'00.00"
15. LONG JUMP FINAL 1. Garrett Schick Pleasant Hill Middle School 17'07.00"
2. Justin Horn Oak Grove Middle School 17'03.00"
3. Nate Chaiprathum Grain Valley 16'04.00"
4. Trey Clevenger Pleasant Hill Middle School 16'02.00"
5. LOGAN ENGLAND Raytown South Middle School 16'00.00"
6. Elijah Johnson Sherwood Marksmen 15'10.50"
7. Vincent Monacra Odessa Middle School 15'10.00"
8. Tristan Hutchison Sherwood Marksmen 15'02.50"
9. Shawn Gallagher Pleasant Hill Middle School 15'00.00"
10. Wyatt Russell Oak Grove Middle School 14'10.00"
11. Ryan Butler Grain Valley 14'08.00"
12. Matthew Kelly Clinton Middle School 14'04.00"
13. PATRICK WALTON Raytown South Middle School 14'04.00"
14. Robbie Conchola Odessa Middle School 14'03.00"
15. Blake Guess Sherwood Marksmen 14'01.00"
16. ANDRE HILL Raytown South Middle School 13'05.00"
17. Cody Nelson Clinton Middle School 10'07.00"