RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Paul Everett, MoMileSplit.Com
Brutus Hamilton Invitatonal - 3/25/2011
Harrisonville Middle School, Harrisonville, MO
Varsity Boys 100 Meter Dash Finals
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Tyler Lamb JR Smithville 11.03 3 10
2 Zach Wright SR Harrisonville 11.10 4 8
3 Phil Vutich JR St. Pius X (Kansas City) 11.41 4 6
4 Ryan Nace JR Grain Valley 11.44 4 5
5 Zach Parmenter SO Smithville 11.47 3 4
6 Alex Bartlett SR Harrisonville 11.60 4 3
7 DeAndre Davis SR Grain Valley 11.62 4 2
8 Ramirez Nick JR Clinton 11.67 4 1
9 Zack Britton JR Smithville 11.81 2
9 Hunter Melies JR Pleasant Hill 11.81 3
11 Dillan Findley SO Pleasant Hill 11.91 1
12 David Hudgens FR Grain Valley 12.07 3
13 Jared Burge JR Pleasant Hill 12.08 3
14 Cody Blentlinger JR Harrisonville 12.27 4
15 Spencer O'Neill JR Holden 12.39 2
16 Cody Gamber JR Lee's Summit Christian 12.62 4
17 Dylan Schwarz JR Clinton 12.70 3
18 TJ Murray JR St. Pius X (Kansas City) 12.83 2
19 Nick Lawson SR St. Pius X (Kansas City) 12.91 3
20 Dakota Stoecklein SO Clinton 12.93 3
21 Matt Waddell FR Oak Grove 13.13 1
22 Brandon Gilbert FR Holden 13.14 2
23 Ty Calahan FR Lee's Summit Christian 13.18 2
24 Jay Jung SO Lee's Summit Christian 13.46 2
Varsity Boys 200 Meter Dash Finals
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Zach Wright SR Harrisonville 23.28 4 10
2 Phil Vutich JR St. Pius X (Kansas City) 23.68 4 8
3 Ryan Nace JR Grain Valley 23.70 4 6
4 Alex Bartlett SR Harrisonville 24.02 4 5
5 Zach Parmenter SO Smithville 24.06 4 4
6 Zack Britton JR Smithville 24.57 4 3
7 DeAndre Davis SR Grain Valley 24.83 4 2
8 Christian Martin SO Pleasant Hill 25.09 1 1
9 Andrew Duncan JR Smithville 25.10 3
10 John Brookshier SO Pleasant Hill 25.50 1
11 Austin Childress SO Grain Valley 25.69 3
12 Cody Blentlinger JR Harrisonville 25.76 4
13 Maurice Lang SO Pleasant Hill 26.08 3
14 John Kahn SO Lee's Summit Christian 26.71 3
15 Dusty Dunton FR Oak Grove 26.78 2
16 Dylan Schwarz JR Clinton 26.80 2
17 Nick Lawson SR St. Pius X (Kansas City) 26.94 3
18 Colton Wise FR Holden 27.58 3
19 Dakota Stoecklein SO Clinton 28.04 2
20 Cody Grammer SO Clinton 28.77 2
21 Jake Lehane SO Oak Grove 28.98 2
22 Ty Calahan FR Lee's Summit Christian 29.85 2
23 Mason Gillihan FR Lee's Summit Christian 30.98 2
24 Trever Glynn JR Holden 34.10 1
Varsity Boys 400 Meter Dash Finals
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Jonathan Randle SR Pleasant Hill 52.87 3 10
2 Dillon Kliewer SR Harrisonville 53.91 3 8
3 Chris Sidfrid SO Clinton 56.46 3 6
4 Jimmy Migletz SO Smithville 58.19 3 5
5 Tanner Mothershead SR Smithville 58.28 2 4
6 Austin Childress SO Grain Valley 59.83 3 3
7 Adam Sportsman FR Smithville 59.90 2 2
8 Tandy Hall FR Oak Grove 59.95 2 1
9 Thomas Clark JR Holden 1:00.94 1
10 Matt Laign FR Holden 1:01.13 2
11 Andrew Raines FR Clinton 1:01.41 1
12 Jason Orallo SR St. Pius X (Kansas City) 1:01.53 1
13 Benny Palmentere FR St. Pius X (Kansas City) 1:02.00 1
14 Colton Wise FR Holden 1:02.81 1
15 Jesse Resz FR Clinton 1:02.91 2
16 Hunter Ramirez FR Grain Valley 1:03.20 3
17 John Ross JR St. Pius X (Kansas City) 1:03.41 2
18 Hunter Anderson FR Pleasant Hill 1:03.65 1
19 Cole Reeves FR Pleasant Hill 1:03.76 1
20 John Lambert JR Lee's Summit Christian 1:04.06 3
21 Evan Livingston FR Oak Grove 1:09.56 2
22 Josh Willoughby FR Lee's Summit Christian 1:10.34 2
23 Grant Miller FR Lee's Summit Christian 1:18.05 1
Varsity Boys 800 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Tyree Meadows SR Grain Valley 2:04.99 10
2 David Stodden SR St. Pius X (Kansas City) 2:05.28 8
3 James Winkler JR St. Pius X (Kansas City) 2:07.26 6
4 Josh Petersen JR Smithville 2:08.01 5
5 Dillon Kliewer SR Harrisonville 2:14.50 4
6 Mike Anderson JR St. Pius X (Kansas City) 2:16.38 3
7 Tyler Decavele FR Harrisonville 2:20.30 2
8 Jack Hartwell SR Holden 2:20.56 1
9 Caleb Nelson JR Smithville 2:22.36
10 Garret Higbee SO Oak Grove 2:22.41
11 Christan Holzer SO Holden 2:23.59
12 James Harrison JR Pleasant Hill 2:25.36
13 Adam Reeves SO Pleasant Hill 2:26.65
14 Ben Dobson FR Pleasant Hill 2:26.68
15 Drew Pfeiffer SO Grain Valley 2:26.95
16 Micah Sperry FR Oak Grove 2:36.22
Varsity Boys 1600 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Drew Keefer SR St. Pius X (Kansas City) 4:38.28 10
2 Tyree Meadows SR Grain Valley 4:47.09 8
3 Tyler Banks SR Oak Grove 4:53.22 6
4 Ross Bruns SR Pleasant Hill 5:03.30 5
5 Cameron Harmeyer JR Smithville 5:03.33 4
6 Corey Martin SO Oak Grove 5:15.51 3
7 Sam Wiese SR St. Pius X (Kansas City) 5:16.45 2
8 Christan Holzer SO Holden 5:17.38 1
Varsity Boys 3200 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Drew Keefer SR St. Pius X (Kansas City) 10:06.51 10
2 Ross Bruns SR Pleasant Hill 10:48.13 8
3 Colton Reid JR Smithville 11:01.77 6
4 Chris Sammons SO Smithville 11:03.99 5
5 Brandon Clark FR Holden 11:13.02 4
6 Alec Reven SR Holden 11:16.65 3
7 Zach Harris JR Clinton 11:44.74 2
8 Doug Hutcherson SO Clinton 11:45.03 1
Varsity Boys 110 Meter Hurdles Finals
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Logan Porta SR Clinton 15.56 2 10
2 Zach Hoover JR Grain Valley 16.38 2 8
3 Clint Richardson JR Pleasant Hill 17.18 2 5.5
3 Colin Whisler SR St. Pius X (Kansas City) 17.18 2 5.5
5 Grant Buster JR Grain Valley 18.02 2 4
6 Gabe Shields SO St. Pius X (Kansas City) 18.20 1 3
7 Nathan Petty SO Smithville 18.25 1 2
8 Tanner Kanak FR Oak Grove 18.53 2 1
9 Skyler Hulse FR Oak Grove 19.02 2
10 Dalton Watts SO Smithville 19.45 1
11 Jason Abernathy SO Clinton 19.50 1
12 Shaun Collier JR Grain Valley 19.70 2
13 TJ Wittman FR Oak Grove 20.68 1
14 Michael Lee JR St. Pius X (Kansas City) 21.18 1
15 Josh Hatten SO Pleasant Hill 21.33 1
Varsity Boys 300 Meter Hurdles Finals
=============================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
=============================================================================
1 Colin Whisler SR St. Pius X (Kansas City) 43.71 3 10
2 Clint Richardson JR Pleasant Hill 44.63 3 8
3 Gabe Shields SO St. Pius X (Kansas City) 45.22 2 6
4 Chance Alexander SR Harrisonville 45.70 3 5
5 Derrick Dow SO Oak Grove 45.76 3 4
6 Logan Porta SR Clinton 46.30 3 3
7 Caleb Grabill SR Harrisonville 46.66 3 2
8 Shaun Collier JR Grain Valley 46.89 2 1
9 Spencer Shearer SR Holden 47.09 2
10 Nathan Petty SO Smithville 47.40 2
11 Grant Buster JR Grain Valley 47.92 3
12 Dalton Watts SO Smithville 49.15 3
13 Michael Lee JR St. Pius X (Kansas City) 57.45 1
14 Jason Abernathy SO Clinton 1:02.76 1
15 Collin Lappert JR Oak Grove 1:07.43 2
Varsity Boys 4x100 Meter Relay Finals
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Grain Valley 44.26 10
2 Harrisonville 44.28 8
3 Smithville 45.41 6
4 Pleasant Hill 46.65 5
5 Clinton 47.59 4
6 St. Pius X (Kansas City) 47.76 3
7 Oak Grove 48.16 2
8 Lee's Summit Christian 50.87 1
Varsity Boys 4x200 Meter Relay Finals
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 Harrisonville 1:33.79 10
2 Grain Valley 1:35.19 8
3 Smithville 1:35.76 6
4 Pleasant Hill 1:41.88 5
5 Oak Grove 1:44.25 4
6 Clinton 1:45.96 3
7 Lee's Summit Christian 1:46.01 2
8 St. Pius X (Kansas City) 1:46.82 1
Varsity Boys 4x400 Meter Relay Finals
===============================================================
Team Time H# Pts
===============================================================
1 Oak Grove 3:38.01 2 10
2 Grain Valley 3:41.76 2 8
3 St. Pius X (Kansas City) 3:45.57 2 6
4 Smithville 3:50.24 2 5
5 Pleasant Hill 3:55.44 2 4
6 Harrisonville 3:55.98 2 3
7 Holden 4:18.80 1 2
8 Clinton 4:23.06 1 1
9 Lee's Summit Christian 4:23.80 1
Varsity Boys 4x800 Meter Relay Finals
============================================================
Team Time Pts
============================================================
1 St. Pius X (Kansas City) 8:26.04 10
2 Smithville 8:42.44 8
3 Oak Grove 9:04.96 6
4 Harrisonville 9:11.89 5
5 Holden 9:24.89 4
6 Grain Valley 9:27.38 3
7 Clinton 10:28.03 2
8 Lee's Summit Christian 10:50.39 1
Varsity Boys High Jump Finals
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Caleb Thomas JR Smithville 6-0.25 10
2 Ramirez Nick JR Clinton 6-0 8
3 Derrick Dow SO Oak Grove 5-10 6
4 Tyler O'Conor SR St. Pius X (Kansas City) 5-6 5
5 Blake Phillips SR Harrisonville 5-4 4
6 Carlton Allen Harrisonville 5-4 3
7 Austin Yount FR Pleasant Hill 5-4 2
8 Hunter Ramirez FR Grain Valley 5-4 1
9 Garrett Dickey SO Lee's Summit Christian 5-2
10 Mason Saffels FR Harrisonville 5-2
11 Austin Latshaw JR Oak Grove 5-0
12 Taylor Bonnesen SO Pleasant Hill 5-0
13 Michael Whistle SR Pleasant Hill 5-0
14 John Kahn SO Lee's Summit Christian 4-10
Varsity Boys Pole Vault Finals
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Landon Mickleberry JR Harrisonville 11-6 10
2 Chase Tryon SR Oak Grove 11-0 8
3 Junior Fairbanks FR Smithville 10-0.25 6
4 James Harrison JR Pleasant Hill 10-0 5
5 Bo Myer JR Grain Valley 9-6 4
6 Taylor Gates FR Clinton 9-0.5 3
7 Morgan Harris JR Oak Grove 9-0.25 2
8 Spencer O'Neill JR Holden 9-0 1
9 Adam Reeves SO Pleasant Hill 8-6
10 Andrew Raines FR Clinton 8-6
11 Trevor Burge SO Pleasant Hill 8-0
12 Quaqde Roberson JR Harrisonville 8-0
13 Doug Hutcherson SO Clinton 7-6
14 Colton Wise FR Holden 7-0
Varsity Boys Long Jump Finals
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Tyler Lamb JR Smithville 20-3 10
2 Riley Williams SR Grain Valley 20-1 8
3 Nick Nance JR Smithville 20-0 6
4 Chris Sidfrid SO Clinton 19-8 5
5 Chance Alexander SR Harrisonville 19-7 4
6 Wilson Gaschler SR Grain Valley 19-1 3
7 Dakota Lewis FR Oak Grove 18-0 2
8 Brock Mick FR Smithville 17-10 1
9 Tyler O'Conor SR St. Pius X (Kansas City) 17-6
10 Ryan Anderson JR Holden 17-5
11 Dillan Findley SO Pleasant Hill 17-3
12 James Harrison JR Pleasant Hill 17-1
13 Grant Orr JR St. Pius X (Kansas City) 16-3
14 Taylor Rickes SO Harrisonville 16-2
15 Cody Gamber JR Lee's Summit Christian 16-0
16 Jacob Kerr SO Grain Valley 15-2
17 Shawn Conrad SO Holden 14-9
18 Bobby Vutich FR St. Pius X (Kansas City) 14-8
19 Josh Hatten SO Pleasant Hill 13-5
20 Mason Gillihan FR Lee's Summit Christian 12-9
21 Grant Miller FR Lee's Summit Christian 11-5
Varsity Boys Triple Jump Finals
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Ramirez Nick JR Clinton 40-9 10
2 Riley Williams SR Grain Valley 40-0 8
3 Jonathan Randle SR Pleasant Hill 39-0 6
4 Walter Eastwood SO Harrisonville 37-5 5
5 Brock Mick FR Smithville 36-9 4
6 Maurice Lang SO Pleasant Hill 36-5.5 3
7 Taylor Rickes SO Harrisonville 36-5.25 2
8 Andrew Raines FR Clinton 36-5 1
9 Ryan Anderson JR Holden 36-3
10 Skyler Hulse FR Oak Grove 36-0
11 Grant Orr JR St. Pius X (Kansas City) 35-7
12 Austin Hopper FR Harrisonville 34-9
13 Alec Reven SR Holden 34-4
14 Brian Ostrander SO Grain Valley 34-4
15 Danny Tanksley SR Holden 33-10
16 TJ Murray JR St. Pius X (Kansas City) 32-0
17 Lane Krawl SO Oak Grove 30-4
18 Logan Hoffman JR Lee's Summit Christian 29-8
19 David Danner JR Lee's Summit Christian 29-1
Varsity Boys Shot Put Finals
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Lane Adams JR Holden 45-9 10
2 Mitch Gaylord SO Grain Valley 44-3 8
3 Austin Adamson JR Smithville 43-6 6
4 Jake Cline SR Oak Grove 40-10 5
5 Justin Strong SR Harrisonville 40-2 4
6 John Berry FR Pleasant Hill 40-1 3
7 Frank Travis SR St. Pius X (Kansas City) 39-8 2
8 Corey Stattelman SO Oak Grove 39-2 1
9 Kenny Bowman SO Pleasant Hill 38-4
10 Eric Jenkins JR Grain Valley 38-4
11 Austin Chase JR Harrisonville 34-9
12 Justin Marshall SO Holden 34-7
13 Benardo Koleci SO St. Pius X (Kansas City) 34-0
14 Cameron Bolten SO Grain Valley 33-8
15 Jose Rios JR Clinton 32-10
16 Clayton Wright JR Smithville 32-8
17 JT Blalock SR Harrisonville 32-7
18 Nate Cripps SO Pleasant Hill 31-2
19 Dakota Watson SR Clinton 28-8
20 Jack Couts FR Clinton 24-10
21 Joel Nelson JR Lee's Summit Christian 21-3
Varsity Boys Discus Throw Finals
==========================================================================
Name Yr Team Mark Pts
==========================================================================
1 Austin Adamson JR Smithville 129-7 10
2 PJ Patton SO Harrisonville 129-4 8
3 Brycen Mackison SR Oak Grove 125-0 6
4 Jake Cline SR Oak Grove 120-10 5
5 Cameron Bolten SO Grain Valley 119-6 4
6 Kenny Bowman SO Pleasant Hill 118-2 3
7 John Berry FR Pleasant Hill 113-2 2
8 Bekim Koleci SR St. Pius X (Kansas City) 109-0 1
9 Dakota Hutcheson SR Holden 107-4
10 Benardo Koleci SO St. Pius X (Kansas City) 103-7
11 Austin Adkins SR Oak Grove 99-4
12 Kai Snyder JR Smithville 98-1
13 Dakota Watson SR Clinton 95-6
14 Jose Rios JR Clinton 93-3
15 Nick Ingrassia SO Harrisonville 92-2
16 Kevin Gregalunas SO Smithville 88-2
17 Dallas Welch SR Grain Valley 87-10
18 Colby Murphy SO Grain Valley 87-4
19 Alex Haun SO Holden 85-8
20 Brennan Juhl SO St. Pius X (Kansas City) 84-7
21 Dakota Stoecklein SO Clinton 72-0
22 Joel Nelson JR Lee's Summit Christian 53-11
Varsity Boys Team Scores (18 Events Scored)
=====================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Fld Oth
=====================================================================
1 Smithville 132 32 20 2 25 53 0
2 Grain Valley 114 18 18 13 29 36 0
3 Harrisonville 113 34 6 7 26 40 0
4 St. Pius X (Kansas City) 105.5 14 39 24.5 20 8 0
5 Pleasant Hill 75.5 11 13 13.5 14 24 0
6 Oak Grove 72 1 9 5 22 35 0
7 Clinton 60 7 3 13 10 27 0
8 Holden 26 0 9 0 6 11 0
9 Lee's Summit Christian 4 0 0 0 4 0 0