1984 MSHSAA Track & Field Championships - 5/26/1984
Class 1A Boys
Dwight T Reed Stadium, Jefferson City, MO
Results
Boys 100 Meter Dash
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Shipley, Dale Archie 11.49
2 Scott, Rodney Clopton 11.56
3 Brummitt, Tommie West Nodaway 11.74
4 Ward, Eugene Glasgow 11.79
5 Burky, David Novinger 11.98
6 Pendleton, David Mound City 12.12
7 Fleshman, Shane Milan 12.18
Boys 200 Meter Dash
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Scott, Rodney Clopton 23.36
2 Thomas, Mike Rock Port 23.57
3 Shipley, Dale Archie 23.71
4 Hawkes, Tony Glasgow 23.94
5 Thomas, Brian Rich Hill 24.13
6 Hampton, Tim Norborne 24.18
7 Oberle, Tim Albany 24.19
8 White, Kelly Stanberry 24.53
Boys 400 Meter Dash
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Thomas, Mike Rock Port 50.70
2 Still, Matt Adrian 51.02
3 Nichols, Kenny Appleton City 51.03
4 Hawkes, Tony Glasgow 51.76
5 McWilliams, Shane South Holt 52.55
6 Oberle, Tim Albany 52.59
7 Evans, Tim Stanberry 53.09
8 Carroll, Phil Coffey 53.50
Boys 800 Meter Run
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Still, Matt Adrian 2:00.31
2 Arbeiter, Bill Drexel 2:03.07
3 Dreher, Randy Nodaway-Holt 2:03.35
4 Waggoner, Joe Jasper 2:03.51
5 Eitel, Monty LaPlata 2:03.66
6 Andrews, Allen Worth County 2:03.98
7 Soendker, Brent Wellington-Napoleon 2:05.51
8 Rolf, Devon Santa Fe 2:06.90
Boys 1600 Meter Run
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Eitel, Monty LaPlata 4:33.10
2 Soendker, Brent Wellington-Napoleon 4:35.04
3 Drbohlov, Matt Cass-Midway 4:36.50
4 Hays, Tom Liberal 4:37.15
5 Starr, Greg Russellville 4:37.79
6 Tharp, Gary Humansville 4:37.94
7 Black, Terry Miami 4:38.28
8 Henggeler, Brian South Nodaway 4:44.27
Boys 3200 Meter Run
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Starr, Greg Russellville 10:14.26
2 Black, Terry Miami 10:14.91
3 Tharp, Gary Humansville 10:16.40
4 Freer, Paul Winston 10:21.79
5 Henggeler, Brian South Nodaway 10:23.04
6 Hays, Tom Liberal 10:24.49
7 Haddow, Troy Spokane 10:37.88
8 Ferguson, Kevin Coffey 10:39.91
Boys 110 Meter Hurdles
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Scott, Rodney Clopton 15.72
2 Day, Joe Nodaway-Holt 15.85
3 Clayton, Brian Norborne 16.16
4 Wade, Carl Springfield Catholic 16.31
5 Finley, Curtis Cass-Midway 16.32
6 Reeder, Paul Ridgeway 16.53
7 Williams, Kevin Windsor 16.54
8 Bartels, David Brunswick 16.69
Boys 300 Meter Hurdles
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Wade, Carl Springfield Catholic 39.84
2 Purdun, Eric Ridgeway 40.54
3 Graybill, Scott Tarkio 40.69
4 Williams, Kevin Windsor 40.77
5 Thorn, Jerry Meadville 41.43
6 Riedel, Ricky Missouri Deaf 41.50
7 Wheeler, Bill Drexel 41.91
8 Haas, George Breckinridge 42.45
Boys 4x100 Meter Relay
==============================================================
Team Finals
==============================================================
1 North Nodaway 46.13
2 Rich Hill 46.20
3 Worth County 46.21
4 Appleton City 46.43
5 Greenwood 46.56
6 Brunswick 46.76
7 Russellville 46.77
8 Norborne 46.83
Boys 4x200 Meter Relay
==============================================================
Team Finals
==============================================================
1 Appleton City 1:34.37
2 Adrian 1:34.47
3 Tina-Avalon 1:35.40
4 Albany 1:35.46
5 Milan 1:36.44
6 Missouri Deaf 1:36.87
7 Greenwood 1:37.00
Boys 4x400 Meter Relay
==============================================================
Team Finals
==============================================================
1 Appleton City 3:33.11
2 Cass-Midway 3:33.31
3 Tina-Avalon 3:34.37
4 Albany 3:35.55
5 Mound City 3:36.02
6 South Holt 3:36.09
7 Glasgow 3:42.50
8 Santa Fe 3:42.70
Boys 4x800 Meter Relay
==============================================================
Team Finals
==============================================================
1 Wellington-Napoleon 8:14.25
2 Cass-Midway 8:18.69
3 Drexel 8:25.30
4 Russellville 8:26.16
5 LaPlata 8:28.19
6 South Holt 8:29.24
7 South Nodaway 8:29.83
8 Santa Fe 8:44.61
Boys Long Jump
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Clayton, Brian Norborne 21-10.50
2 Vandergriffe, Coly Belle 21-10.50
3 Bischel, Tim Spokane 21-00.50
4 Boyer, Scott Nodaway-Holt 20-10.25
5 Beshore, Jeff Hume 20-10
6 Scott, Trent Adrian 20-07
7 Wright, Wendel Craig 20-03.50
8 Brown, Raynard North Shelby 20-02
Boys High Jump
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Bischel, Tim Spokane 6-06.25
2 Markley, Brian Cass-Midway 6-04
3 Armstrong, Kevin King City 6-00
4 Day, Joe Nodaway-Holt 5-11
5 Lee, Dylan Glasgow 5-11
6 Shipley, Dallas Archie 5-10
7 Shields, Wes Tina-Avalon 5-10
8 Lam, Randy Hardin-Central 5-09
Boys Pole Vault
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Young, Scott Marionville 12-09
2 Moore, Robb Drexel 12-03
3 Edmiston, Mitch Adrian 12-03
4 Clayton, Brian Norborne 12-03
5 Day, Joe Nodaway-Holt 12-03
6 Burns, Greg Greenfield 12-03
7 Gambon, Mark Springfield Catholic 12-00
8 Bowden, Danny Harrisburg 11-00
Boys Shot Put
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Glastetter, Eric Chaffee 50-08
2 Timmons, Kevin Tina-Avalon 49-03.50
3 Richardson, James Golden City 48-10
4 Phillips, Joe Archie 47-11.50
5 Littrell, Mike Glasgow 47-10
6 Schroeder, Gene Adrian 47-09
7 Steeby, Larry Craig 45-10
8 Barker, Rodney Polo 43-02
Boys Triple Jump
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Rolf, Devon Santa Fe 42-06.75
2 Vandergriffe, Coly Belle 42-05
3 Young, Todd Meadville 42-05
4 Boyer, Scott Nodaway-Holt 42-02.25
5 Day, Joe Nodaway-Holt 41-00.25
6 Hocker, David Drexel 40-11.25
7 Bern, Tim Sheldon 39-08
8 Hunter, Jackie Cainsville 39-04.50
Boys Discus Throw
==============================================================
Name Year Team Finals
==============================================================
1 Glastetter, Eric Chaffee 153-03
2 Hagan, Bill Chaffee 145-10
3 Ross, Kevin Cainsville 136-07
4 Searcy, Robert Winston 135-06
5 Richardson, James Golden City 134-08
6 Thoeni, Wayne Brunswick 134-00
7 Sanders, Ricky West Nodaway 130-10
8 Staley, Larry King City 125-06